Arheološki susreti u školama

Autor: Anto Škraba, 3. 2. 2015.

S ciljem popularizacije arheološke znanosti u školama, na poziv Arheološkog muzeja u Zagrebu, naša će škola tijekom ove školske godine sudjelovati u projektu pod nazivom „Arheološki susreti u školama“.

Program je koncipiran kao pilot projekt kojim bi se, kroz organizaciju arheoloških susreta i stvaranje arheoloških sekcija  u ukupno 21 školi u Republici Hrvatskoj, razvio model uvođenja arheologije kao dopunskog programa u osnovnim i srednjim školama. Posebni je cilj programa učiniti iskorak u dostupnosti aktivnosti i izvan velikih centara. Nizom aktivnosti u manjim mjestima namjerava se postići nacionalna pokrivenost programskih ciljeva.

Na našu veliku radost, naša je škola s područja Virovitičko-podravske županije izabrana kao ogledna škola u kojoj će se ovaj projekt provoditi već u ovoj školskoj godini. Kada se uzmu u obzir arheološki lokaliteti na području Općine Suhopolje (Bolentio-Orešac, Suhopolje-Kliškovac) razumljiv je izbor naše škole za sudjelovanje u ovom hvale vrijednom projektu.

Kroz susrete s Anjom Bertol, muzejskom pedagoginjom Arheološkog muzeja u Zagrebu, i ostalim djelatnicima muzeja naši će učenici imati priliku dobiti šire znanje o arheologiji, o ljudima koji se njome bave. Ako se podsjetimo da je arheologija znanost koja se bavi proučavanjem čovjekove prošlosti na temelju ostataka materijalne kulture i nalaza ljudskih aktivnosti, onda ćemo uočiti važnost da se njeni sadržaji približe onima na kojima ostaje obveza očuvanja naše bogate kulturne baštine i povijesnog nasljeđa.

Prigodnim predavanjem, radionicom koja će za učenike 5. i 6. razreda započeti u utorak 10. veljače 2015. godine s početkom u 12.30 sati, u našoj školi će se dogoditi prvi arheološki susret.

S radošću očekujemo Arhimira i u našoj školi. A tko je on? Pogledajte klikom na sliku.

ARHIMIR

« Srpanj 2024 »