10 dana astronomije u Daruvaru

Autor: Marina Kaselj, 11. 4. 2024.

U srijedu, 10. travnja 2024., učenici naše škole su posjetili Daruvar i prisustvovali manifestaciji '’10 dana astronomije'' koja se održava od 5. do 14. travnja. Manifestaciju organiziraju Astronomsko društvo ''Kumova slama'' te Tehnička škola i Gimnazija Daruvar.

Učenici su najprije prošetali prekrasnim parkom i upoznali Daruvar kao poznati lječilišni grad, prošli kraj Pivovare Daruvar koja proizvodi Staročeško pivo, geotermalnih izvora, meteorološke stanice, dvorca obitelji Janković te Daruvarskih toplica.

U Tehničkoj školi Daruvar su nas srdačno dočekali profesori i njihovi učenici koji su poučno, zanimljivo i zabavno predstavili niz aktivnosti.

Učenici su tako imali priliku poigrati se VR naočalama gdje su mogli istražiti svemirsku stanicu i isprobati bestežinsko stanje.

Promatrali su i Sunce kroz teleskop i uočili Sunčeve pjege.

Upoznali smo vrijedne učenike Tehničke škole koji su osvojili prva tri mjesta na  Međunarodnom natjecanju ROBO gdje su imali zadatak projektirati i dizajnirati robotsko vozilo, izraditi ga i programirati kako bi se moglo, upravljano kamerom, autonomno kretati po zadanoj stazi sa preprekama.

Za kraj su nam učenici navedene srednje škole održali radionicu gdje su upoznali naše učenike sa Teslinim transformatorom te demonstrirali izboje u obliku iskri koje su učenici rado i 'opipali'. Upoznali su ih sa osnovnim zakonitostima loma svjetlosti te prolaska bijele svjetlosti kroz prizmu i razlaganje na spektar boja.

Učenike su na terensku nastavu povele učiteljice Matilda Tripalo i Branka Bartulović u sklopu B1 aktivnosti CDŠ (astronomi i meteorolozi).