ŠKOLSKA KNJIŽNICA
DOGAĐANJA I AKTIVNOSTI
Pričaj mi…
Slogan ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige Pričaj mi naglašava vrijednost pripovijedanja i pripovjedačkog umijeća, vrijednost pričanja priča pomoću...
Prvašići u knjižnici
I ove su školske godine učenici prvih razreda tradicionalno započeli druženje s knjižnicom uvodnim satom na kojem su se susreli sa sadržajima koje...
Susret s Ivanom
S učenicima šestih razreda obilježili smo 150. rođendan Ivane Brlić Mažuranić. 150. rođendan Ivane Brlić-Mažuranić Susret s Ivanom...
LEKTIRA
U priloženim dokumentima možete pronaći popis svih lektirnih naslova koje knjižnica posjeduje.
Imamo li knjigu koju tražite? Kliknite na katalog kako biste provjerili.
Pri otvaranju kataloga upišite naslov ili autora djela.
KORISNE MREŽNE STRANICE
Hrvatski jezični portal
Hrvatski pravopis
Hrvatska enciklopedija
Proleksis enciklopedija
Hrvatski obiteljski leksikon
Hrvatska gramatika
Hrvatski biografski leksikon
Jezikoslovac
Školski rječnik
Knjižnica je smještena u prizemlju škole na dvjema lokacijama. U prostoru knjižnice i čitaonice nalaze se učenički/lektirni fond, stara i rijetka građa te AV građa. U čitaonici je 16 sjedećih mjesta.
U učionici broj 9, nasuprot čitaonici, smještena je referentna građa, nastavnička literatura, zavičajna i zbirka Domovinskog rata te djela hrvatske i svjetske književnosti koja nisu na popisu lektire.
Povijest knjižnice u današnjem obliku pratimo od 1971. godine kada je otvorena nova školska zgrada tj. današnja zgrada osnovne škole u Suhopolju. Rad na ustroju školske knjižnice trajao je cijele školske godine 1971./72. i početkom naredne školske godine. Knjižnica je počela raditi 29.XI.1972. tj. godinu dana nakon otvaranja nove školske zgrade. U tom se periodu nabavio namještaj za čitaonicu i police za knjige koje su obrađene i uvedene u Inventar knjiga. Za vrijeme ovih poslova knjige su se ipak mogle posuđivati. Prvu knjigu iz ove knjižnice, Petaestogodišnji kapetan, Julesa Verna posudila je učenica 6.b razreda Vesna Bačar.
Na kraju školske godine 1972./73. knjižnica ima 14 794 knjiga. Knjižničarka koja je radila na ustroju knjižnice i vodila ju do odlaska u mirovinu 1990. godine, bila je nastavnica hrvatskoga jezika, gospođa Zora Kukla. Iz njezinih rukopisnih zapisa Zapisi o životu školske knjižnice; za neke nove klince mogu se pratiti sva važna zbivanja u knjižnici od 1971. do 1990. godine.
A u tom devetnaestogodišnjem periodu rada knjižničarke gospođe Zore Kukle knjižnica je bila bogata zbivanjima i aktivnostima. Održavali su se sati male lektire (sat lektira za niže razrede), izložbe knjiga, motivacijske izložbe, uređivao se pano školskog lista Iskrice, održavali su se književni susreti. Kroz knjižnicu je prošlo 28 imena i danas aktualnih u dječjoj i omladinskoj književnosti: Stanislav Femenić, Ivan Kušan, Nada Iveljić, Sunčana Škrinjarić, Pero Zlatar, Zvonimir Balog, Danko Oblak, Anđelka Martić, Zvonimir Majdak, Pajo Kanižaj, Mladen Bjažić, Dragutin Horkić, Zlatko Krilić, Branko Hribar, Joža Horvat, Anto Gardaš, Jadranko Bitenc… Knjižnica je od 1987. počela nabavljati i AV građu, a fond knjiga kretao se oko 15000; najveći broj zabilježen je šk.god. 1988./89. – 16 440 knjiga.
Gospođa Kukla zadnjim je riječima anticipirala današnje smjerove i ciljeve školske knjižnice kojima su se svojim radom pridružili i njezini nasljednici.
Nakon njega u knjižnici radi knjižničar Vladimir Brabec koji je ranije radio u Mjesnoj knjižnici Matija Gubec. Njegov knjižničarski staž potrajao je petnaest godina. Knjižnica je za to vrijeme osuvremenjena novim stručnim i lektirnim naslovima, a kao najveći doprinos treba spomenuti informatizaciju knjižnice. Sva je knjižna građa uvedena u računalo i pomoću knjižničnog programa Metel obavlja se moderno bibliotečno poslovanje.