Učitelji i stručni suradnici Osnovne škole Suhopolje sudjelovali su od 27. do 28. veljače 2025. na znanstveno-stručnoj konferenciji “Odvažni u odgoju i obrazovanju” u Poreču. Naša škola bila je suorganizator ovog značajnog događaja, zajedno s ostalim školama sudionicama Eksperimentalnog programa “Osnovna škola kao cjelodnevna škola”, čiji je osnivač Virovitičko-podravska županija, kao i Osnovnom školom “Mladost” Jakšić iz Požeško-slavonske županije.
Konferencija je okupila istaknute stručnjake iz područja obrazovanja, koji su kroz raznolika predavanja i rasprave obogatili sudionike novim saznanjima i iskustvima, ali i potaknuli na kriticizam i promišljanje. Među predavačima istaknuli su se:
-
Prof. dr. sc. Velimir Srića: U svom predavanju “Problemi i izazovi obrazovanja u doba digitalne disrupcije” osvrnuo se na suvremene izazove s kojima se susreće obrazovni sustav u digitalnom dobu.
-
Prof. dr. sc. Predrag Pale: Predavanje pod nazivom “Svi su za promjene, ali za njih treba osobna hrabrost” istaknulo je važnost osobne inicijative i hrabrosti u provođenju promjena unutar obrazovnog sustava te motivirao učitelje i sveprisutne.
-
Dr. sc. Sanea Mihaljević: U predavanju “Burnout kod učitelja” obradila je problem sagorijevanja na radu među nastavnicima te ponudila strategije za prevenciju i suočavanje s ovim izazovom.
-
Prof. prim. dr. sc. Katarina Dodig-Ćurković: Predavanje “Mentalno zdravlje djece” naglasilo je ključnu ulogu mentalnog zdravlja u razvoju i obrazovanju djece, te povećanje mentalno zdravstvenih poteškoća u djece i mladih.
-
Dr. sc. Ranko Rajović: U svom izlaganju istaknuo je kako se uloga učitelja mijenja u suvremenom društvu te kako autoritet više nije temeljen samo na znanju, već i na sposobnosti prilagodbe novim okolnostima te je prikazao metode NTC učenja.
Također, održana je panel rasprava “Cjelodnevna škola od teorije do prakse – izazovi i prilike” na kojoj su, uz članove iz ostalih škola, sudjelovali i naši učitelji Lidija Škrinjarić, učiteljica njemačkog jezika i Vatroslav Golub, učitelj tjelesne i zdravstvene kulture te stručna suradnica Antonela Šreter. Rasprava je pružila vrijedne uvide u implementaciju cjelodnevne škole te izazove i prilike koje ona donosi.
Sudjelovanje na ovoj konferenciji pružilo je našim djelatnicima priliku za profesionalni razvoj, razmjenu iskustava te usvajanje novih znanja koja će doprinijeti unapređenju odgojno-obrazovnog procesa u našoj školi.
Otvorenje kao i zatvaranje konferencije obogatile su svojom izvedbom, učiteljice, članice Vokalnog ansambla Contesse.
Sufinancirano sredstvima “Malih darovnica” kroz Eksperimentalni program Osnovna škola kao cjelodnevna škola – Uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja







