Dragi naši osmaši, budući srednjoškolci,

odabir srednje škole velika je životna odluka. Upoznavanje vlastitih vrijednosti, interesa i sposobnosti
nije lagan zadatak, ali je prijeko potreban u procesu donošenja tako važne odluke kao što je izbor
zanimanja. Dobro razmislite o tome što vas je tijekom dosadašnjeg školovanja jako zanimalo, koje ste
predmete voljeli, čime ste se bavili u svoje slobodno vrijeme, ali i što vas je činilo nezadovoljnima i
nesretnima, što vam je predstavljalo teškoće.

Razgovarajte sa svojim roditeljima, nastavnicima, stručnom službom škole, školskim prijateljima i ostalim osobama s kojima ste bliski te koji vam mogu pružiti adekvatnu pomoć pri odabiru škole. Važno je prikupiti što više informacija o različitim zanimanjima, o srednjim školama i programima obrazovanja, kao i o mogućnostima zapošljavanja, odnosno nastavka daljnjega obrazovanja.

Online upisi u
srednje škole

Ministarstvo znanosti i obrazovanja, u suradnji s CARNET-om i ostalim
partnerima, razvilo je sustav za prijave i upise u srednju školu kako bi proces odabira, prijava i upisa u željenu školu odnosno željeni program obrazovanja bio što jednostavniji, a uz to i potpuno transparentan. Sustav je u potpunosti online što omogućuje da su vam informacije o procesu upisa cijelo vrijeme dostupne i da imate potpunu kontrolu nad svim podatcima i dokumentima.

VODIČ KORAK PO KORAK DO UPISA

KAKO POMOĆI DJETETU U ODABIRU SREDNJE ŠKOLE?

Prijelaz iz osnovne u srednju školu važan je životni događaj, a time i stresan period, kako za djecu, tako i za roditelje.

Izbor škole, čime obično i izbor budućeg zanimanja, jedna je od prvih većih i važnijih odluka koju dijete donosi.

Odabir škole može biti i izvor brige djetetu, nerijetko i jer su kroz osnovnu školu djeca još vrlo zaigrana te nedovoljno svjesna odgovornosti koja je pred njima, a sve se preklapa i s periodom ulaska u adolescenciju, koji je sam po sebi često buran i zahtjevan.

Djeca najčešće pohađaju osnovnu školu najbližu mjestu stanovanja, dok izbor srednje škole ovisi o mnogobrojnim faktorima – afinitetima djeteta, uspjehu u završnim razredima osnovne škole, izboru škole u relativnoj blizini doma …

Često se roditeljima čini kao da djeci nije stalo koju će srednju školu upisati ili pak da biraju onu u koju će ići neki od njihovih prijatelja. Roditelji su ponekad skloni zaboraviti koliko su se i sami u toj dobi osjećali zrelima donijeti odluku o zanimanju kojim bi se trebali baviti ostatak života.

Roditelj može pomoći tako da porazgovara sa svojim osnovnoškolcem o tome koje mu se zanimanje čini privlačno. Ukoliko dijete nije sigurno, roditelji mu mogu pomoći zajedničkim snagama napraviti popis zanimanja koja dolaze u obzir, kao i eliminaciju onih koja ne ulaze u djetetovu sferu interesa, a potom se informirati o mogućnostima srednjih škola na području stanovanja ili šire (većina ima Internet stranice pa nije teško doći do popisa srednjih škola).

Roditelji također mogu pomoći tako da prikupe informacije o srednjim školama, da omoguće djetetu razgovor s nekime od poznanika koji se bavi željenim zanimanjem, čitaju o tome i prikupljaju što više informacija iz različitih izvora. Mogu govoriti i o svojim iskustvima, no svjesni toga da su ona ograničena i ne predstavljaju nužno najbolji model za njihovo dijete. Odabir srednje škole najbliže mjestu stanovanja ili pak one u koju je išao brat ili koju je odabrao prijatelj nisu nužno najsretnija rješenja.

Nužno je voditi računa i o bodovnom pragu ocjena potrebnih za upis te procijeniti realne šanse djeteta za upis u željenu školu. Ako i tada dijete ima teškoća pri donošenju odluke, postoji mogućnost profesionalne orijentacije, čija je svrha pomoći djetetu u otkrivanju vlastitih afiniteta, vještina i sposobnosti.

KALKULATOR BODOVA

Ukoliko postoje dileme, dobro je na vrijeme zatražiti pomoć stručne službe škole ili se obratiti savjetnicima na HZZ-u koji mogu dati procjenu djetetovih sposobnosti i afiniteta te realnih mogućnosti upisa u željena zanimanja.