Posjet 13. Znanstvenom pikniku u Gornjoj Stubici

ZNANOST NIJE BAUK

Dana 27. rujna 2024. učenici osmih razreda te učenici koji pohađaju B1 aktivnosti posjetili su Znanstveni piknik, manifestaciju kojoj je svrha popularizirati znanost.

Znanstveni piknik održao se u perivoju dvorca Oršić u Gornjoj Stubici. Na Znanstvenom pikniku su se održale razne radionice, najviše iz STEM područja, ali i jezičnog područja. Mi, učenici, čitali smo matične knjige, provjeravali kiselost i lužnatost tvari, pisali 3D olovkama, upoznavali energiju budućnosti, izrađivali fosile, izazivali vulkanske erupcije, promatrali Sunce teleskopom, prepoznavali minerale, promatrali optičke iluzije, uz pomoć VR naočala šetali svemirom, vidjeli simulaciju raketnoga izgaranja, dešifrirali, prevodili germanizme i anglizme na hrvatski jezik, čitali na kajkavskome narječju.

Cilj je Znanstvenoga piknika promovirati znanost, ali i zainteresirati mlade i one koji se tako osjećaju da odaberu znanost kao svoj životni poziv.

Hana Rokinger, 8.a

U sklopu B1 izvannastavne aktivnosti Matematička natjecanja i projekti te Zabavna matematika, njihovi polaznici, učenici 7. i 8. razreda, zajedno sa svojim učiteljicama Marinom Kaselj i Mihaelom Lovrenčić uputili su se na Znanstveni piknik. Na Znanstvenom pikniku nas je dočekalo pregršt različitih aktivnosti namijenjenih STEM područjima. Naši učenici su se odvažili i s entuzijazmom zavirili na svaki štand kako bi prošli što više aktivnosti. Izdvojit ćemo samo neke od njih.

Prva aktivnost bila je „Kriptografija“ koju je predstavljala OŠ I.G.Kovačić, Velika. Učenicima su predstavljene neke zanimljive metode za dešifriranje određenih poruka kojima su onda samostalno dolazili do tajnih poruka.

Sljedeća aktivnost, „Koji je tvoj kod?“, OŠ „Rikard Katalinić Jeretov“, Opatija, bila je sagledana sa različitih aspekata STEM područja (matematika, biologija i kemija). Učenicima su predstavljene neke metode šifriranja i dešifriranja koje su se koristile u povijesti. Na primjeru prevođenja kodova sačuvanih u molekuli DNA prikazano je kako „šifriranje“ izgleda u biologiji.

Kroz slikovite prikaze učenici su upoznali kemijsku građu molekule DNA koja određuje naše osobine, a nasljeđujemo ih od svojih roditelja. Nadalje, učenici su zastali i na štandu Udruge Mladih nadarenih matematičara „Marin Getaldić“ gdje su mogli provjeriti svoje logičke sposobnosti. Učenici su slagali razne slagalice poput Tangrama, Kalendara te Hanojskih tornjeva.

Osim naših matematičara, piknik su posjetili i Mladi astronomi. Posjetili su razne interaktivne radionice, prezentacije i predavanja među kojima su se našle mnoge njima zanimljive poput: Izrada fosila, Tajno pismo – pisanje nevidljivom tintom, Putovanje kroz Sunčev sustav kroz jednostavne pokuse, Vulkanske erupcije na Veneri, Optičke iluzije i svjetlost, Promatranje teleskopima, Skriveni život mrava i mnoge druge.

Zajedničkim snagama o Znanstvenom pikniku brinu se i organiziraju ga Udruga Profesor Baltazar, Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET, Institut Ruđer Bošković, Krapinsko-zagorska županija, Općina Gornja Stubica i Grad Donja Stubica, a sve pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Fotografije učenika i aktivnosti u kojima su sudjelovali pogledajte u nastavku.