Projekt „Matematika u svijetu financija“

Od 2. rujna do 20. prosinca 2024. Osnovna škola Josipa Kozarca Slatina provodi inovativni projekt „Matematika u svijetu financija“, koji učenicima 7. i 8. razreda pruža osnove upravljanja osobnim financijama. Kroz radionice i praktične zadatke, učenici će učiti o budžetiranju, štednji, kreditima i ulaganjima. Projekt je nagrađen od strane UNIQUA osiguranja s 5.000 € na natječaju ‘Radost života’. Poseban naglasak je na izvannastavnoj aktivnosti „Financijska akademija“, koja kroz tjedne susrete omogućuje stjecanje praktičnog financijskog znanja. Autorica i voditeljica projekta je učiteljica Matematike Anita Martinčević, uz suradnju s kolegama i vanjskim stručnjacima.

Prvu radionicu održala je učiteljica Marina Kaselj iz Osnovne škole Suhopolje, uz sudjelovanje učenika 7. razreda obje škole. Predstavljeni su osnovni financijski pojmovi, povijest novca, valute i digitalne valute. Obrađen je pojam inflacije, a učenici su na primjerima izračunavali promjenu cijena u potrošačkoj košarici. Upoznali su se s ulogom banaka, Hrvatske narodne banke, te pojmovima štednje i kredita. Rješavali su zadatak o štednji za maturalac, uspoređujući različite vrste štednje, te su saznali o kamatnim stopama i platnim karticama.

Anita Martinčević, učiteljica Matematike