Treći i četvrti dan projektnog tjedna u 4. a i 4. b razredu

Autor: Vlatka Valentić, 28. 6. 2022.

Treći i četvrti dan projektnog tjedna u 4.a i 4.b razredu

Četvrtaši iz matične škole nastavili su s aktivnostima u svom projektnom tjednu. Dana 15. lipnja ostvarili su terensku nastavu na Virovitičkim ribnjacima. U petak 17. lipnja proveli su biciklijadu do PŠ Borova i natrag do Suhopolja.

Terenska nastava na Virovitičkim ribnjacima

Cilj terenske nastave bile su nam tri zanimljive životne zajednice: šuma, kopnene vode (stajaćice) i travnjak. Učenici su u izvornoj stvarnosti promatrali, osluškivali i proučavali ono o čemu su učili iz udžbenika i s fotografija.

Prva aktivnost sastojala se od lagane šetnje od 3. ribnjaka prema 1. ribnjaku. Prolazeći uz ribnjake na čijoj površini posvuda cvate žuti lokvanj, tražili su šaš, rogoz i trsku kako bi ih bolje promotrili. Učenike je kroz dio šume uz ribnjake i dio poučne staze vodio Danijel, suprug učiteljice Marije Đapić, koji je učenicima pokazao i ispričao ponešto o biljkama uz ribnjake te nešto više o stablima koja rastu u šumi. Učenici su učili prepoznati pojedine vrste stabala koja su ih u šumi posvuda okruživala, a najviše je bilo bukve, graba i hrasta lužnjaka. Na jednom stablu koje je prije nekoliko godina srušio snažan vjetar, uočili su i dobro promotrili korijen, za koji je točno da je otprilike velik koliko i sama krošnja. Osim što su proučavali biljni svijet, učenici su se prisjetili snalaženja u prostoru te uz pomoć mahovine i kompasa određivali strane svijeta. Nakon dolaska na 1. ribnjak promatrali su životnu zajednicu travnjaka na kojem su morali pronaći tri česte biljke: uskolisni truputac, širokolisni trputac te stolisnik. Nakon nekog vremena i male pomoći, svi su učenici pronašli navedene biljke.

Sljedeća aktivnost bila je odmor i opuštanje na pikniku. Osim odmora učenici su igrali omiljene društvene igre i poneke sportske, za koje su se unaprijed pripremili. Bilo je jako zabavno i veselo.

Za kraj, samo jedna aktivnost – rješavanje kratkog listića, u kojem su trebali prepoznati biljke koje su danas promatrali. Učenicima je čak i ova aktivnost bila zanimljiva. Pokazali su vrlo dobro i odlično znanje.

Više o cijelom danu možete vidjeti u našem video-uratku. https://www.canva.com/design/DAFEaOZ8nJk/lA9q_3x4-5wLPryFbyVeXA/watch?utm_content=DAFEaOZ8nJk&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

Biciklijada do PŠ Borova i druženje s učenicima područnih škola

Dana 17. 6. učenici 4. razreda uspješno su odvozili svoju prvu biciklijadu od Suhopolja do PŠ Borova i natrag. Za sigurnost učenika pobrinuli su se policajci PU Virovitičko-podravske koji su osiguravali kolonu učenika na biciklima. Osim policije s učenicima su bile i njihove učiteljice, ali i jedan tata, gosp. Igor Caribrodski, koji nam je bio tehnička potpora.

U PŠ Borova učenike su dočekale učiteljice Davorka Caribrodski i Zdravka Matković koje su pripremile Sportski dan za učenike područnih škola, ali i za naše četvrtaše. Nakon odmora od vožnje biciklima uslijedile su razne sportske igre te piknik u dvorištu škole. Bilo je jako zabavno, a ovaj dan mnogima je četvrtašima bio najbolji dan ikad proveden u školi.

Svakako pogledajte naš video-uradak o biciklijadi četvrtaša, za koju se nadamo da će se jednom opet ponoviti.