Ljubičasti dan

Autor: Marina Kaselj, 17. 4. 2019.

Dana 9. travnja održano je predavanje o epilepsiji u Osnovnoj školi Suhopolje za učenike 7. i 8. razreda. Predavanje je održao specijalist neurologije Dejan Radaković. Cilj predavanja je bio približiti nas problemima i simptomima epilepsije te pružanju podrške i solidarnosti osobama s epilepsijom.

Tako nas je doktor Radaković upoznao sa sljedećim:

Epilepsija je skupina kroničnih neuroloških poremećaja koje obilježavaju epileptički napadaji (grčeviti, u obliku konvulzija ). Epileptički napadaji su epizode koje mogu varirati od kratkih i gotovo neopaženih do dugih vremenskih intervala snažnog trzanja.

Epilepsija se ne može izliječiti, ali u 70% slučajeva, napade je  moguće kontrolirati lijekovima. Epilepsija nije bolest, već simptom koji može nastati kao rezultat više različitih poremećaja. Epileptički napadaji se događaju spontano, bez jasnog uzročnog čimbenika, npr. kakve akutne bolesti.

Prva pomoć kod osobe s epileptičkim napadajem:

: ostati priseban i pokušati pomoći osobi

: poleći osobu na pod na bok da može disati

: otkopčati ovratnik košulje, razvezati kravatu i slično

: zvati hitnu pomoć u slučaju da napad traje duže od 5 minuta

„ Ljubičasti dan “ je dan pružanja podrške osobama s epilepsijom. Obilježava se 26. ožujka na svim kontinentima i u više od stotinu zemalja svijeta.

Osobe koje žive u atmosferi nesigurnosti i straha iznimno je važno razviti im osjećaj samopouzdanja te ne dopustiti odbacivanje od strane vršnjaka.

„ Širenjem znanja o epilepsiji rušimo predrasude ! “

Darijo Meštrović 8.a.

« Svibanj 2024 »