Učenici sedmih i osmih razreda u hrvatskoj metropoli

Autor: Jadranko Albert, 9. 11. 2018.

Skrivena strana Zagreba

Ovom terenskom nastavom otkrili smo važnost njegovanja tradicije i očuvanja hrvatske kulturne baštine.

Dana 6. studenoga 2018 godine učenici sedmih i osmih razreda, u pratnji svojih učitelja Irene Maras, Irene Gredelj Peisker, Branke Bartulović, Marka Jozića, Marine Rokinger i Jadaranka Alberta, posjetili su Zagreb.

Učenici su posjetili Tehnički muzej te saznali mnogo o vatrogastvu, rudarstvu, prometu, upoznali su velikane hrvatske znanosti i tehnike. Otkili su izume Nikole Tesle te sudjelovali u brojnim pokusima. Sedmašima i osmašima posebno se svidio rudnik jer su u izvornoj stvarnosti učili o rudarstvu. U Tehničkom je muzeju vrlo atraktivan planetarij u kojem se pomoću specijalno konstruiranoga projektora prikazuje izgled zvjezdanoga neba od Sjevernoga pola do ekvatora.

Tijekom posjeta Etnografskom muzeju učenici su saznali da je to prvi muzej u Hrvatskoj koji je dozvolio ulaz kućnim ljubimcima. Pogledali su izložbu Braća Seljan kroz prašumu i pustinju te saznali o njihovim pustolovinama prije stotinjak godina. Poseban dojam na učenike ostavila je radionica „ Ritmovi Afrike“ jer su učili svirati prave afričke bubnjeve.

Šećer za kraj bio je posjet Hrvatskom narodnom kazalištu gdje su učenici, zajedno sa svojim učiteljima, pogledali operu Ero sa onoga svijeta, najuspješnije i najpopularnije djelo Jakova Gotovca koje od praizvedbe u zagrebačkome HNK-u 1935. godine gotovo ne silazi s repertoara svih hrvatskih kazališnih nacionalnih kuća.

Više o svemu u galeriji fotografija.

Učenici sedmih i osmih razreda OŠ Suhopolje