Terenska nastava učenika 6. razreda

Autor: Marina Kaselj, 29. 6. 2018.

37 učenika i učenica šestih razreda otisnulo se sparnog jutra 11. lipnja sa svojim učiteljima na put prema Jadranu. Na itineraru kao odredišna točka prvoga dana bio je mali gradić Omišalj na otoku Krku. Učenici su toga dana naučili kako cilj putovanja nije konačno odredište već samo put do njega.

Prva postaja bila nam je spilja Vrelo te pitoreskno mjesto Fužine i njemu pripadajuće jezero Bajer. Starost spilje procijenjena je na 3,5 do 4 milijuna godina, te je okićena mnogim ukrasnim sigama. Šećući spiljom dobro smo se razbudili budući da njena konstantna temperatura iznosi 8 stupnjeva celzija.

Osvježeni nastavili smo put prema Rijeci, sa Trsatskom gradinom i Svetištem Majke Božje Trsatske kao slijedećom postajom. Popevši se na Trsat bili smo bogato nagrađeni predivnim pogledom na  Kvarnerski zaljev čemu svjedoče i slike u našoj galeriji.

U Rijeci razgledali smo Korzo te najznačajnije znamenitosti tog našeg lučkog grada. U Prirodoslovnom muzeju dočekala nas je stručna voditeljice te provela kroz svoju pozamašnu  kolekciju od 26 zbirku s oko 90.000 muzejskih predmeta. Učenici su osvježili i proširili svoja znanja te se pobliže upoznali sa spužvama, mineralima, podvodnim i kopnenim svijetom riječkog područja.

Stigavši i smjestivši se u hotel, imali smo dovoljno vremena za zasluženo osvježenje u moru, nakon čega je slijedila večerica i odmor za slijedeći uzbudljivi dan.

U utorak krenuli smo prvo put Punata, gdje smo se ukrcali u brod koji nas je odveo na predivni mali zeleni otočić Košljun. Razgledali smo franjevački samostan, crkve, muzej i napravili nekoliko koraka po križnome putu, saznavši da je on replika jeruzalemskoga, s razlikom da su staze ovoga okružene raznovrsnim biljem i stablima. Zanimljiva činjenica je da se na tom otočiću površine  0,072 km² raste 540 vrsta zelenih biljaka u 111 porodica, te 151 vrsta gljiva iz 33 porodice, što bi usporedno bilo pola biljaka u cijeloj Velikoj Britaniji.

Grad Krk smo imali prilike osluhnuti i samostalno jer smo na njemu imali slobodno vrijeme za istraživanje i razgledavanje. Nakon ručka i pokoje slastice otišli smo u Jurandvor, gdje smo zu stručno vodstvo dobili prezentirana sva saznanja koja imamo o starohrvatskom spomeniku Bašćanskoj ploči.

Sa krivudave brdske ceste pucao je pogled na ono što nas čeka kao poslastica putovanja –Vela Plaža. Učenici su se kupali, ronili, skakali, sunčali te tako uplovili u ljeto koje nam je pred vratima.

Učitelji: Irena Maras, Irena Gredelj, Marko Jozić i učenici 6.a i 6.b razreda

« Ožujak 2024 »