Dani hrvatskoga jezika u Osnovnoj školi Suhopolje

Autor: Marina Kaselj, 19. 3. 2018.

(Ne) zaboravljena pisma

Budući da je 2018. godina proglašena Europskom godinom kulturne baštine, njezinom su se obilježavanju pridružili učenici 6. a razreda Osnovne škole Suhopolje sa svojom učiteljicom, Ivančicom Fett-Škvarić, autorskim jezičnim projektom (Ne) zaboravljena pisma prijavljenim na portal eTwinning u suradnji s učenicima iz OŠ Antuna Kanižlića Požega, OŠ Dobriša Cesarić Požega, OŠ Matiije Petra Katančića Valpovo te OŠ Kruševac Srbija.

Poučiti učenike kako sačuvati nacionalni identitet, sačuvati od zaborava glagoljicu kao najstarije slavensko pismo, njegovanje jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti, ciljevi su ovoga projekta.
Učenici 6.a razreda proučavali su zaboravljena pisma – oblu i uglatu glagoljicu, otkrivali zanimljivosti o glagoljici, prvim hrvatskim jezičnim spomenicima te novousvojenim znanjem poučili učenike 4.b razreda.

U Danima hrvatskoga jezika, održana je hrvatsko – likovno interaktivna radionica velikih i malih glagoljaša. Učenici 6. a razreda ispričali su zanimljive priče o životu i radu Svete Braće te Priču o Bašćanskoj ploči. Svoje znanje učenici su provjerili u zanimljivom jezičnom kvizu Glagoljajmo zajedno.
Središnji dio radionice bilo je oslikavanje majica na (ne) zaboravljenom pismu uz pomoć učiteljice likovne kulture, Andreje Glazer, te razredna modna revija majica malih glagoljaša.

Zahvaljujemo se na gostoprimstvu učenicima 4. b razreda i njihovoj učiteljici, Violeti Milošević, te se veselimo novim zajedničkim projektima.

Ivančica Fett-Škvarić, prof.