Svjetski dan izumitelja

Autor: Vesna Martinko Hock, 20. 11. 2016.

ERUPTIRAO VULKAN!

Nešto se neobično i zanimljivo događalo na Svjetski dan izumitelja u 2. b razredu, a šuška se da su u tome svoje prste imali i učenici 2. i 4. razreda PŠ Pčelić.

Naime, svi smo toga dana bili veoma uzbuđeni te smo nakon uvodne pričice o slavnim izumiteljima i njihovim cool izumima prionuli na posao.

Zadatak je bio izraditi vulkane.

Materijal za izradu vulkana: podmetač, tijesto, plastična boca, tempere i kistovi.

Dok su se vulkani sušili, kao nagovještaj nadolazeće erupcije, učionica se tresla; mali znanstvenici  bili su puni dojmova, prepričavali su i uočili važnost matematike, kemije, fizike i biologije za buduće izume i njihove vlasnike.

I onda neka netko kaže da znanost nije zanimljiva!

HOKUS – POKUS

To je ono što smo svi s nestrpljenjem iščekivali - lava ili prazan krater našeg vulkana? J

Materijal za izradu lave: topla voda, boja za kolače, deterdžent, soda bikarbona i ocat – dobitna kombinacija za VELIKO ODUŠEVLJENJE!

MISIJA IZVRŠENA

Nakon uspješno obavljenih zadataka učenici su bili gosti „Izumiteljskog studija“,  gdje su odgovarali na pitanja učiteljice novinarke.

Velika pohvala svima, bili su sjajni, prave zvijezde buduće uspješne hrvatske budućnosti.

IMA JOŠ…

Biste li pomislili da se vulkani, lava i znanstvenici mogu povezati s reciklažom?

ČUVAJ PLANET I PLANET ČUVA TEBE

U goste nam je stigla ravnateljica Dječjeg vrtića Suncokret u Slatini, teta Snježana Dupan – Lovrić  i pokazala kako oni recikliraju stari papir te od njega izrađuju novi. U ovome su nam se zadatku pridružili i naši prijatelji iz 2. a razreda te smo svi zajedno zasukali rukave.

Materijal za rad : komadići papira, blender, sito, veća posuda s vodom, krpice, i novinski papir.

Upute: u blenderu usitnite komadiće papira, stavite u vodu da omekšaju, procijedite ih sitom, pokupite višak vode krpicama i okrenete na novinski papir, sušite jedan dan, a zatim izradite čestitke, ceduljice ili pak pozivnice koje možete dodatno ukrasiti.

Nešto smo novo naučili i odsad drugačije gledamo na stari papir.

I na kraju, pogledajte fotografije i velika hvala svima koji su sudjelovali, pomagali i podržali projektni dan i na jedan poseban način u našoj školi obilježili Svjetski dan izumitelja!

Učiteljice Marina Berislav Bulat i Vanja Lukšec

Video - Intervju