Projektni tjedan u PŠ Orešac

Autor: Vlatka Valentić, 23. 6. 2022.

Tko hoće učiti, svugdje nađe školu.

PROJEKTNI TJEDAN U PŠ OREŠAC

Grčka poslovica glasi: Tko hoće učiti, svugdje nađe školu, rekla bih da je to točan opis projektnog tjedna koji se provodi u OŠ Suhopolje sada već treću godinu za redom. Projektni tjedan obilježava se kao posljednji tjedan u nastavnoj godini te su učenici svakodnevno izvan školskih učionica na različitim destinacijama sa svojim učiteljima.

Projektni tjedan u ovoj nastavnoj godini izmamio je mnogo osmijeha na licima učenika i učitelja. Jutarnje okupljanje na školskoj autobusnoj stanici, ugodni razgovori i odlazak na dogovoreno mjesto, podsjetili su nas i vratili na staro normalno.

Nastava je svaki dan bila usmjerena na izvornu stvarnost. Ono o čemu smo pričali u školskim klupama, sada smo iskusili.

Prvi dan projektnog tjedna, ponedjeljak 13. lipnja,  zaputili smo se u Viroviticu. Za početak smo pogledali crtani film Odvažna Iva i skriveno blago Maglograda u Kinu Park Virovitica. Poslije filma uputili smo se u Gradski muzej u kojemu smo uz stručno vodstvo kustosica Jasmine Jurković Petras i Sanje Baškarad razgledali postave arheološke, etnološke i kulturno povijesne zbirke. Najzanimljiviji dio u muzeju bili su interaktivni postavi koji su nas ostavili bez daha. Prije polaska u Suhopolje, počastili smo se sladoledom.

U utorak, 14.6., odlučili smo predahnuti te smo ostali u školi u Orešcu. U goste smo pozvali našu knjižničarku Vlatku Valentić. Knjižničarka Vlatka ponijela je i pročitala zanimljivu i humorom prožetu priču Vuk koji je zalutao u zemlju bajki, o kojoj smo puno razgovarali i rješavali  detektivske i intrigantne zadatke koje je knjižničarka pripremila. Sve aktivnosti provodili smo opušteni na školskom igralištu. Bilo nam je poticajno i zabavno.

Srijeda, 15.6.,  bila  je rezervirana za odlazak u Viroviticu. Posjetili smo Virovitičko gradsko komunalno poduzeće Flora. Gospodin Tomislav Uzel proveo nas je kroz cijelo postrojenje zbrinjavanja otpada. Učenici su vidjeli kako se dalje obrađuje ambalaža koju sortiramo u školi u posebne kutije. Zaključili smo kako bi bilo poželjno da svi građani vide kako zaposlenici dalje obrađuju otpad te koliko bismo im uljepšali posao da ga pravilno odvajamo. Prije polaska djelanici su nam pripremili grickalice, sokove i poklončiće. Isti dan posjetili smo Poštu. Učenici su se okušali u poslu poštara te su štambiljali pisma i na kraju obišli prostorije u kojima poštari borave. Djelatnici Pošte također su nas počastili grickalicama. Sretni i zadovoljni, uputili smo se na obližnje igralište. Kraj našeg izleta zasladili smo palačinkama u Chocolate cafeu.

U petak, 17.6., četvrti dan projektnog tjedna, ostali smo u Orešcu kako bismo izradili deserte u čašama. Učenici su donijeli potreban materijal, samostalno izradili šlag, samljeli kekse, uz pomoć učiteljica pripremili puding te slagali slastice u čaši.

Naš projektni tjedan završio je 20.6., u ponedjeljak. U suradnji sa PŠ Pčelić obišli smo Općinsku knjižnicu  i čitaonicu Matija Gubec Suhopolje te smo posjetili suhopoljski nogometni klub. U knjižnici nas je dočekala volonterka Udruge KrEdA - Matea Jurković te nam je predstavila svoju poučnu i maštovitu basnu Lažna uzbuna. Po završetku kratke, ali inspirativne radionice u knjižnici, učenike je turistička vodička Natalija Kožić Lukačević nagradila obilaskom Kluba i otkrivanjem sportske suhopoljske povijesti. Nakon okrijepe u Klubu, krenuli smo dalje perivojem suhopoljskog dvorca. Saznali smo tajne grofove kapelice i ledane uz suhopoljski Dvorac Janković.

Naš projektni tjedan bio je lijep, inspirativan, poučan te zabavan. Pristajemo na još ovakvih raspleta nastavne godine. Projektni tjedan završit ćemo riječima Oprah Winfrey: Učite od ljudi s iskustvom i zapamtite da od svakoga možete nešto naučiti.

Zahvaljujemo svima koji su bili dio našeg tjedna i nesebično s nama podijelili svoje znanje i iskustvo.

« Ožujak 2024 »