5. Dani medijske pismenosti

Autor: IVANČICA FETT-ŠKVARIĆ, 10. 5. 2022.

Misli svojom glavom u medijskom labirintu

U organizaciji Agencije za elektroničke medije i  UNICEF-a, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja, od 2. do 8. svibnja 2022. godine održani su  5. Dani medijske pismenosti.

Pod sloganom „Misli svojom glavom u medijskom labirintu“ održane su brojne radionice i predavanja s ciljem isticanja važnosti obrazovanja o medijima te razvoju kritičkoga mišljena i prepoznavanja dezinformacija.

Za učenike 6. i 8. razreda naše škole edukativna interaktivna predavanja i radionice održao je izv. prof. dr.sc. Igor Kanižaj sa Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.

Učenici 8. razreda su tijekom predavanja „ Moja privatnost u medijima i provjera medijskoga sadržaja“ osvijestili važnost zaštite osobnih podataka. Naša privatnost može biti narušena putem računala koje koristimo, praćenjem naših aktivnosti na internetu te prikupljanjem  osobnih podataka s internetskih poslužitelja koje koristimo .

Tijekom predavanja učenici su osvijestili i naučili kako postoji nekoliko jednostavnih detalja na koje trebamo obratiti pažnju koji mogu pomoći da bismo bolje zaštitili svoju privatnost, počevši od kreiranja dugačkih i samo nama pamtljivih lozinki te čuvanja njihove tajnosti sve do obaveznoga čitanja malih slova pri davanju bilo kakvoga pristanka na internetu.

Za učenike 6. razreda prof. Kanižaj održao je interaktivno predavanje na temu „Uvod u svijet oglašavanja“.

U današnjem suvremenom društvu potrebno je osvijestiti važnosti medijske pismenosti i osigurati  djeci i mladima  priliku za učenje o medijima, razvoj vještina kritičkoga razmišljanja, prepoznavanja dezinformacija, razumijevanja utjecaja influencera i prikrivenog oglašavanja.

Ivančica Fett-Škvarić, prof.

« Ožujak 2024 »