Međunarodni dan dječje knjige

Autor: Vlatka Valentić, 12. 4. 2022.

Bilo da si udobno smješten kod kuće
ili juriš preko granica prema novoj zemlji,
nepoznatom jeziku,

priče i pjesme
pripadaju tebi.

U PETAK, 8. TRAVNJA U PŠ CABUNA OBILJEŽEN JE MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIGE

Gost u razredu bila nam je školska knjižničarka. S nama je provela razne aktivnosti vezane za pročitana lektirna djela. Poigrali smo se ulomcima iz dječjih knjiga, uz pomoć kratkih crtica o autorima pogađali smo kojem se autoru radi, pridruživali naslovnicu lektirnog djela odgovarajućem nazivu.

Čitali smo slikovnicu Nemaš pojma, Grizlijane, ali tako da čitamo prvi dio uz smijanje, drugi dio kao stara baka, a treći dio tako da iza svakih nekoliko riječi kažemo riječ kužiš.  Izvedbe su bile vrlo uspješne i duhovite.

Učenici 1. razreda pročitali su modernu verziju Crvenkapice u obliku slikopriče i usporedili ju s Grimmovom Crvenkapicom koju su čitali za lektiru. Zatim su pogledali crtani film Zagrebačke škole crtanog filma Crvenkapica.

ZNATE LI?

Međunarodni dan dječje knjige obilježava se od 1967. godine 2. travnja, na rođendan Hansa Christiana Andersena, najomiljenijeg dječjeg pisca bajki.

Knjižničarka nam je postavila pitanje volimo li više knjige ili filmove, a evo nekih razmišljanja:

„Knjiga mi je draža jer zamišljam svoje u glavi dok čitam.“ (Sara, 3. razred)

„Više volim filmove jer su mi zabavniji i lakše mi je pogledati film nego pročitati slikovnicu.“ (Leon, 1. razred)

„Knjiga mi je bolja, ali film je brži.“ (Magdalena, 3. razred)

„Meni je draži film jer mi je zanimljivije i bolje zapamtim.“ (Marinela, 2. razred)

„Draža mi je knjiga jer u filmu bude nekih razlika od onoga kako je autor knjige napisao.“ (Tara, 3. razred)

Nakon niza igara uz dječje knjige, učenici su izrekli svoje dojmove:

„ Danas mi je s knjižničarkom bilo jako lijepo. Svidjelo mi se rješavanje kviza. Zabavno mi je bio kad smo morali odgonetnuti šifriranu rečenicu.“ (Mia, 3. razred)

„Najviše mi se svidjelo kad smo imali kviz o knjigama koje smo čitali.“ (Marko, 4. razred)

Učiteljica  nam je čitala malo drugačiju Crvenkapicu i to mi se svidjelo.“ (Luka, 1. razred)

Svidjelo mi se kad sam glumio lik iz lektire. Pogađao sam kako se zove lektira.“ (Vedran, 4. razred)

Danas mi je bio odličan dan. Super mi je raditi u skupinama.“ (Paolina, 3. razred)