Gradu heroju s ljubavlju

Autor: Vlatka Valentić, 17. 11. 2020.

Dan sjećanja na žrtve Domovinskoga rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

Gradu Heroju s ljubavlju

U utorak,  17. studenoga 2020. godine, učenici i učitelji naše škole prigodno su obilježili Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. Učenici su imali priliku prisjetiti se ratnih događanja u Vukovaru potaknuti vjerodostojnim zapisima te prigodnim domoljubnim pjesmama.

U znak zahvale onima koji su za ovu Domovinu život dali, učenici su s učiteljima ispred naše škole zapalili lampione.

Naš Vukovar postao je simbol hrvatskoga otpora nadmoćnim neprijateljima, ali i simbol zajedništva, domoljublja i ljubavi.

Učeći o ratnim stradanjima, učenici imaju priliku učiti o miru i toleranciji kako se takva tragedija nikad više ne bi ponovila. Stoga ne smijemo zaboraviti žrtve koje su utkane u slobodu, samostalnost i suverenost Republike Hrvatske.

…bez ljubavi, prijateljstva i zajedništva čovjek je samo šarena omotnica života…

Pismo hrvatskim braniteljima

Dragi branitelji!

Želim vam reći – Hvala!

Ne mogu ni zamisliti kako bi meni bilo da sam preživjela ono što ste vi proživjeli u one duge, mračne četiri godine.

Kako je sada biti na mjestu gdje su se tada vodile najveće bitke?

Kako je bilo vašim obiteljima kada su strepili hoćete li se živi vratiti kući?

Slušala sam mnogo priča o ratu u našoj Domovini. Meni su to sada zanimljive priče, ali da sam tada bila tamo, ne znam kako bih preživjela. Imala sam priliku otići u naš grad heroj Vukovar. Za to imam samo jednu riječ – užas. Posjetila sam vukovarsku bolnicu. U podrumu bolnice još uvijek se osjeća strah, bol, patnja, ali i nada te ponos.

Volim slušati vaše priče. Kada sam bila manja, nisam razumjela težinu boli i patnje ljudi.

Mnogi su u tom sivilu izgubili svoje najmilije, a neki ih još uvijek traže.

Drago mi je što smo obnovili prošlost i vratili vjeru u ljepšu budućnost.

S ponosom svake godine palim svijeću toga 18. studenoga na Dan sjećanja za žrtve Domovinskoga rata i Vukovara.

Antonela Takač, 8.c