Organizacija nastave za učenike od 1. do 4. razreda - 25. svibnja 2020.

Autor: Anto Škraba, 20. 5. 2020.

Poštovani roditelji, dragi učenici od 1. do 4. razreda!

Slijedom uputa Ministarstva znanosti i obrazovanja i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, od 25. svibnja 2020. godine će se zbog pozitivne epidemiološke situacije organizirati nastava za učenike od 1.-4. razreda kako matične, tako i područnih škola.

U nastavku donosimo preporuke HZJZ i MZO koje možete pročitati klikom na sljedeće linkove:

HZJZ

MZO

Skraćene upute za roditelje, djecu i djelatnike

Uputa za pranje ruku

Provedbeni plan otvaranja škole 25. svibnja 2020. godine

Tijekom četvrtka, 21. svibnja 2020. godine, kontaktirat će vas vaši učitelji kako bi vas informirali o organizaciji nastave i dali važne upute. Do tada proučite navedene upute.

Za roditelje koji se pitaju što napraviti, odgovorit ćemo rečenicom iz uputa HZJZ:

"Rad u predškolskim ustanovama i školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima uz poštovanje ovih uputa smatra se jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće odnosno ostanak kod kuće, te se omogućuje uključivanje sve djece u vrtiće i škole."

Dakle, nastava za svu djecu je u školi. Nastava na daljinu postaje iznimka. To znači da ona ostaje samo za one učenike koji ostaju doma zbog bolesti, visoke temperature (iznad 37,2), respiratornih simptoma (kašalj i sl. - vidi upute). Ako je nekom u zajedničkom kućanstvu određena samoizolacija i još traje, također neka dijete ne dolazi u školu.

Roditelj je dužan svaki dan ujutro prije  djetetovog odlaska u školu  izmjeriti mu temperaturu. U slučaju da je povišena iznad 37,2 dijete treba ostati doma. Javiti se liječniku i obavijestiti školu o izostanku.

Zašto se nastava organizira za učenike razredne nastave, a ne za sve?

- Odgovor je jednostavan. Još nisu epidemiološke mjere i uvjeti rada u školi takvi da mogu svi učenici doći. Zašto razredna nastava? Zato što su djeca razredne nastave ranjivija skupina u procesu poučavanja. Potrebnija im je pomoć učitelja u učenju čitanja, pisanja. Roditelji im vrlo često ne mogu pomoći, a sami nisu samostalni za razliku od učenika viših razreda.

Važno je sada osloniti se na mišljenje stručnjaka koji su rekli da je sada jednako sigurno učiti u školi kao i online od doma. Naravno, uz poštivanje mjera.

Za sve upite molimo Vas da se obratite na tel. 033 771 048 u vremenu od 9:00 do 14:00 sati.